علاوه بر قابلیت سرمایه‎گذاری چه جنبه‎هایی باعث افزایش علاقه دنیا به ارزهای دیجیتال شده است؟

علاوه بر قابلیت سرمایه‎گذاری چه جنبه‎هایی باعث افزایش علاقه دنیا به ارزهای دیجیتال شده است؟

کاربرد ارزهای دیجتال

بازار ارزهای دیجیتال

از زمان پیدایش و ظهور ارزهای دیجیتال، این ارزها و بازار مختص به آن‏‌ها، با محدودیت‌‏ها و موانع بسیاری در مقابل پیشرفت و توسعه‌‏ی خود رو به رو شده‏‌اند که تا حدودی توانسته‌‏اند که در برابر این محدودیت‏‌ها مقاومت کرده و خود را بالاتر بکشانند. در روزهای اول پیدایش ارزهای دیجیتال این ارزها با ویژگی‏‌های ذاتی‏‌ای که داشتند، مورد توجه قشر خاصی قرار گرفتند و بتدریج علاقه و رغبت به ارزهای دیجیتال بالاتر گرفت و افراد زیادتری به ایجاد ارتباط با این ارزها شروع کردند. ولی بعد از مدتی ارزهای دیجیتال از هدف و کاربرد اولیه خود فاصله گرفتند و از آن جایی که دارای یک ماهیت ارزی بودند، به عنوان یکی از جدیدترین ابزار سرمایه‏‌گذاری در بازارهای جهانی مطرح گشتند و پول و سرمایه‌‏ی بسیاری از طریق افراد مختلف در سراسر دنیا وارد این بازار گشت و هم اکنون نیز همه روزه شاهد خرید و فروش‏‌هایی در اندازه‌‏ها و مقیاس‌‏های کلان در این بازار هستیم.

سیاست دولت‌ها در مقابل ارزهای دیجیتال

البته این افزایش محبوبیت و طرز استفاده از ارزهای دیجیتال، به مذاق بسیاری از دولت‌‏ها و قدرت‏‌های برتر و بانک‌‏های بزرگ در سراسر دنیا خوش نیامد و این قدرت‎ها، مخالفت علنی خود را با ارزهای دیجیتال اعلام نمودند و با در نظر گرفتن محدودیت‏‌هایی سعی در ایجاد رکود در این بازار گشتند. محدودیت‏‌هایی مانند عدم ایجاد تسهیلات بانکی برای خرید و فروش مستقیم ارزهای دیجیتال، عدم اعتباردهی به پروژه‏‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و غیره. این امر باعث شد تا ارزهای دیجیتال از حالت تمام تجاری خود که فقط برای استفاده در سرمایه‏‌گذاری مطرح بودند، خارج شوند و سعی داشته باشند تا ویژگی‌‏های دیگر خود را نیز نشان دهند تا بدین ترتیب، کاربرد و استفاده‏‌ی خود را در بین عموم گسترش داده باشند. لذا از آن زمان به بعد ارزهای دیجیتال بیش‏تر با ویژگی‌‏های دیگر خود مطرح گشتند تا بدین ترتیب نظر و پشتیبانی برخی از قدرت‏‌ها را به خود جلب نمایند. از جمله‌‏ی این ویژگی‌‏ها می‏‌توان به قدرت برتری ارزهای دیجیتال نسبت به روش‏‌های معمول در تراکنش‏‌های مالی اشاره نمود که باعث افزایش سرعت و امنیت در تراکنش‏‌های مالی صورت گرفته می‌‏شوند. در عین حال ارزهای دیجیتال در دل خود، از فناوری و تکنولوژی‏‌ای به نام بلاک چین بهره می‏‌برند که این فناوری به خودی خود، دنیای تکنولوژی را دگرگون نموده است. به طوری که در حال حاضر، شاهد آن هستیم که شرکت‏‌ها و کشورهای قدرتمند، پروژه‌‏های عملی بسیاری را در حول این تکنولوژی بنا نموده‌‏اند و به صورت بی‎وقفه در حال گسترش و توسعه‏‌ی تکنولوژی بلاک چین می‏‌باشند. تقریباً در حدود یک سال است که ارزهای دیجیتال بیش‏تر خود را با تکنولوژی بلاک چین خود مطرح نموده‌‏اند. این تکنولوژی به قدری مورد نیاز نظام فنی فعلی دنیا بوده است که به عقیده‏‌ی بسیاری از کارشناسان، می‏‌توان با استفاده از این فناوری به عصر جدید پیشرفت در دنیای تکنولوژی وارد شد و مرزهای کاربردها و استفاده‌‏های فناوری در زندگی روزمره‌‏ی بشر را از طریق آن گسترش داد.

در کل می‎توان گفت که ارزهای دیجیتال مدتی بود که از کاربردهای اصلی خود به دور بوده‌‏اند ولی گویا در مدت زمان اخیر توجه ویژه‏‌ای به کاربرد آن‌‏ها شده است. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی، توجه بیش‏تر به کاربرد و استفاده‏‌ی ارزهای دیجیتال را به عنوان عامل تعیین کننده‌‏ای می‏‌دانند که باعث ایجاد پشتوانه برای ارزهای دیجیتال خواهد شد که در راستای آن، با افزایش پشتوانه‏‌ی این ارزها، شاهد افزایش قیمت آن‏‌ها در بازارهای جهانی خواهیم بود.