بر اساس رتبه‌بندی اخیر ارز دیجیتال توسط دولت چین، EOS اول و بیت کوین ۱۷ام شد.

بر اساس رتبه‌بندی اخیر ارز دیجیتال توسط دولت چین، EOS اول و بیت کوین ۱۷ام شد.

رتبه بندی ارزهای دیجیتال

هر یک از ارزهای دیجیتال ویژگی‏‌ها و کاربردهای خاصی دارند که با این خواص توانسته‌‎‏اند مشتریان و طرفدارانی را برای خود بدست آورند. در واقع هر یک از این ارزها، برای رفع نیازی خاص و یا حل مشکلی موجود در بخشی از جامعه به وجود آمده‌اند. علاوه بر این از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله‏‌ای برای کسب سود و سرمایه هم استفاده می‌‏شود که برای این مهم، افراد ارزهای دیجیتال را در صرافی‌‏ها و بازار ارزهای دیجیتال خرید و فروش می‌‏کنند. در کل ارزش هر یک از ارزهای دیجیتال برای هر یک از کشورها متفاوت می‌‏باشد. بدین صورت که برخی از کشورها به طور کلی با ارزهای دیجیتال مخالف هستند و حتی اجازه‏‌ی خرید و فروش این ارزها را هم به مردم نمی‌‏دهند در نقطه‌‏ی مقابل کشورهای دیگری هم هستند که به حمایت از این ارزها پرداخته‌اند. در این بین ممکن است ارز دیجیتالی در یک کشور نسبت به کشور دیگری طرفدار و یا کاربرد بیش‎تری داشته باشد که به شرایط کلی جامعه و نیازهای روزانه‎‎ی مردم و اقتصاد کشور وابسته است.

در این راستا برخی از دولت‌‏ها بر اساس استفاده، کاربرد و ویژگی‌‏های ذاتی ارزهای دیجیتال، گزارش‏‌هایی را در مورد رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال در کشور خود منتشر می‌‏کنند تا یک آمار رقابتی از ارزهای دیجیتال موجود در بازار منتشر شود. در یکی از این گزارش‌‏ها، دولت چین بر اساس رسم همیشگی که هر ۶ ماه یکبار یک گزارش کلی از وضعیت بازار ارز دیجیتال را در اختیار عموم قرار می‌‏دهد، در مورد رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال در بازار این چنین گزارش داد که ارز دیجیتال EOS در رتبه‌‏ی نخست قرار گرفته‌است و در رتبه‌‏ی دوم نیز ارز اتریوم قرار گرفته‌ است و نکته‏‌ی جالبی که وجود دارد این است که در این رتبه بندی، دولت چین ارز دیجیتال بیت کوین را در رتبه‏‌ی هفدهم قرار داده است.

دولت چین برای رتبه‌بندی که انجام داده، دلایل قانع کننده‌ای را ذکر کرده است که در ادامه به بررسی این موارد می‏‌پردازیم. دولت چین اذعان داشت که ویژگی‏‌های خاص EOS از جمله برتری‏‌های موجود در مسائل فنی، کارائی در تأیید تراکنش‏‌های صورت گرفته، بهره‌‏وری شبکه و مناسب بودن قیمت‏‌ها و هزینه‏‌های تراکنش‏‌های صورت گرفته باعث شده تا ارز دیجیتال EOS بتواند در رقابت سخت بین ارزهای دیجیتال بر ارزهای دیجیتال پر سابقه و قدرتمندی مانند بیت کوین و اتریوم برتری داشته باشد. هر چند که خود EOS هم با مشکلاتی مواجه هست ولی این مشکلات باعث نشده تا در رتبه‌‏های پایین‌‏تر قرار گیرد. از جمله‏‌ی این مشکلات پلتفرم تازه تأسیس EOS، می‌‏توان به مشکلات فنی به وجود آمده در شبکه، انتقاد‏های صورت گرفته در مورد بسته شدن بی‌دلیل حساب‌‏های کاربری و … اشاره کرد که با رفع این ضعف‌‏ها و ناکارآمدی‌‏های موجود، می‌‏تواند بر ارزش و اعتبار خود در بازار بیفزاید.

از طرفی دیگر گفته می‌‏شود که گزارش‌‏های شش ماهه‏‌ی دولت چین از ارزش و اعتبار خاصی در بازار برخوردار بوده و به نوعی نبض واقعی بازار را نشان می‌‏دهد و ممکن است در آینده‌‏ی نزدیک شاهد افول بیش‏تر بیت کوین و در عوض قدرت گرفتن ارزهای دیگر باشیم.