بلاک‌چین تبلیغات آنلاین را تغییر داد، اما چگونه؟

بلاک‌چین تبلیغات آنلاین را تغییر داد، اما چگونه؟

تبلیغات آنلاین با بلاک چین

تقریباً ۴۰ درصد کل تبلیغات جهان به صورت آنلاین و از طریق اینترنت می‌باشد که در ترویج محصولات و خدمات بسیار مؤثرتر از کانال‌های تبلیغات سنتی عمل می‌کند. تلاش‌های مداومی برای وارد کردن تکنولوژی بلاک‌چین به صنعت پیچیده تبلیغات آنلاین در حال انجام است.

مشکلات متعددی در رابطه با تکنولوژی‌های کنونی به کار رفته در تبلیغات آنلاین وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

بلاک چین

اولین مشکل در رابطه با حریم خصوصی داده‌های کاربران می‌باشد. برای مثال، Google  به طور اتوماتیک ایمیل کاربران را برای بازیابی داده‌هایی که بعدها برای تبلیغات هدفدار به کار می‌روند، می‌کاود که اخیراً به علت رنجش کاربران آن را متوقف کرده است.

مشکل بعدی جوامع، تبلیغات حرفه‌ای از اَعمال نادرست انجام گرفته توسط هکرها و بازیکنان مشکوک بازار ناشی می‌شود که باعث تحمیل چندین میلیون دلار ضرر به مبلغان و ناشران می‌شود. نمونه‌ای جدید و معروف از چنین مشکلی Methbot می‌باشد که رفتار انسانی را تقلید کرده و برای ایجاد کلونی‌هایی از وبسایت‌های معروف به کار می‌رود. این کلونی‌ها ناشران و مبلغان را طوری فریب می‌دهند که آن‌ها در قبال تبلیغاتی که هیچکس نمی‌بیند بهایی را پرداخت می‌کنند.

تبلیغات آنلاین

برخی از مشکلات جوامع تبلیغات حرفه‌ای که ممکن است برای کاربران نهایی غیر مشهود باشد، از معماری بازارهای تبلیغاتی متمرکز نشأت می‌گیرد.

و به عنوان آخرین مشکل می‌توان پیامد مسدود شدن آگهی را نام برد. در سال ۲۰۱۶ تقریباً ۶/۵ میلیون وسیله در سراسر جهان از نرم افزار مسدود کننده آگهی استفاده می‌کردند که دسترسی مبلغان را به کاربران به طور مؤثری با مشکل مواجه کرده‌بود.

مرورگرها و پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین راه حل‌هایی برای رفع مشکلات در تبلیغات آنلاین هستند.

امروزه راه‌حل‌های متعددی با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین توسط بسیاری از شرکت‌ها پیشنهاد شده است. به عنوان نمونه می‌توان به همکاری Comcast غول تلکام آمریکای شمالی با شرکت‌های سرگرمی Disney، NBC، Mediaset، Channel4 و TFI برای توسعه یک پلتفرم بر مبنای بلاک‌چین برای کمپین های تبلیغاتی اشاره کرد که به گفته توسعه دهندگان در عین حفظ داده های کاربران، مدیریت این کمپین‌ها را کاراتر و شفاف‌تر می‌سازد.

توسعه یک پلتفرم بر مبنای بلاک‌چین توسط دو شرکت NYiAX و NASDAQ در اوایل سال ۲۰۱۷ برای خرید و فروش قراردادهای تبلیغاتی و در عین حال تضمین امنیت و شفافیت یکسان معاملات، نمونه قابل ذکر دیگری در این زمینه می‌باشد.

نمونه دیگری که ذکر آن خالی از لطف نیست مرورگر Brave می‌باشد که توسط خالق JavaScript  و مؤسس Mozilla یعنی برندن ویچ توسعه داده شده است که هزینه دیدن یک تبلیغ در آن با Bitcoin پرداخت می‌شود.