راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

با گسترش روز افزون و شناخته شدن هرچه بیشتر  ارزهای دیجیتال و کشف کاربرد های جدید در استفاده از آن‌ها،  استخراج ارزهای دیجیتال بعنوان راهی برای کسب درآمد، ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود ساخته، در این میان ( ماینینگ)  استخراج بیت کوین، بعنوان اولین و البته با ارزش ترین ارز دیجیتال موجود ، و به تعبیری ” پادشاه سرزمین ارزهای دیجیتال ! ” تا این لحظه،  در سراسر دنیا بعنوان راهی برای کسب درآمد و سود شناخته شده است ، شاید در گذشته ای نه‌چندان دور عمل استخراج بیت کوین کاری بدون قید و شرط ، پر سود و درآمد زا محسوب می‌شد ، اما امروزه با توسعه شبکه بیت کوین و زیرساخت های قرار گرفته شده برای حل تراکنش های این شبکه و بعبارتی  افزایش رقابتی  ماینر ها ، فرآیند استخراج بیت کوین عملاً مانند گذشته با یک سیستم خانگی سودآور نخواهد بود ، بعلاوه هزینه برق مصرفی برای استخراج نیز فاکتور مهمی برای بررسی سود بدست آمده از  این فرآیند است ، به گونه ای که کشورهایی مثل چین با هزینه های پایین برق مصرفی مهد ماینینگ و از قطب های استخراج بیت کوین محسوب می‌شوند. اما اگر همچنان دنبال سود حاصل از ماینینگ هستید و درکشوری مثل چین زندگی نمی‌کنید تنها راهکار، تهیه یکی از  سخت افزار هایی ست که بمنظور استخراج بیت کوین طراحی و تولید می‌شوند.

مساله بعدی انتخاب سخت افزار ماینینگ مناسب ، میان تنوع سخت افزار های موجود است که در این بخش سعی داریم ضمن آشنایی با روند کلی عمل استخراج بیت کوین و عوامل تاثیر گذار در آن ، به شما در این انتخاب کمک کنیم.

ساتوشی ناکاموتو ، خالق ناشناس بیت کوین درواقع بیت کوین را برای استخراج با CPU در سیستم های خانگی طراحی کرده بود اما بعد ها با گسترش شبکه بیت کوین و قدرت گرفتن رقابت ها عده ای از توان کارت های گرافیکی برای استخراج بیشتر بیت کوین،  این سکه های دیجیتالی با ارزش کمک گرفتند و سپس ASIC ها جایگزین قدرتمند تری برای استخراج به صرفه تر بیت کوین شده و امروزه از آن‌ها با عناوین جالبی چون ماشین بیت کوین ، تولید کننده بیت کوین یا کامپیوتر استخراج بیت کوین یاد می‌شود.

ASIC ( Application Specific Integrated Circuits ) ای سیک

 ASIC – ای سیک –    Application Specific Integrated Circuits :

(ASIC  ( Application Specific Integrated Circuits – ای سیک – در واقع سخت افزاریست که قدرت لازم برای انجام فرآیند استخراج را در سیستم شما تامین می‌کند ،  این سخت افزار با تنظیم دما در دیتا سنتر و برق مصرفی پایین ، استخراج بیت کوین به صرفه تری را برای شما ممکن می‌سازد.

اما بهتر است سودآوری عمل استخراج را قبل از شروع به کار ، با استفاده از ابزار های محاسبه گر ، میزان  HASH RATE  هر سخت افزار  و متوسط هزینه ی  انرژی برق مصرفی ، سنجیده و سپس به پیاده سازی ساز وکار مدنظر خود اقدام نمایید. ناگفته نیست قیمت بیت کوین نیز  در کنار HASH RATE  سخت افزار از عوامل مهم و  تاثیر گذار در محاسبه این سود است اما از انجایی که قیمت بیت کوین همیشه در نوسان و غیرقابل پیش بینی بوده و هست،عملاً این محاسبه نسبی بوده  و کاریست بس دشوار ! و میدانیم  قیمت بیت کوین تا کنون همیشه صدر نشین جدول قیمت گذاری ارز های دیجیتال بوده و استخراج آن نیز همواره برای ماینر ها سود آور !

به هر تقدیر mining یا استخراج بیت کوین همواره سرمایه گذاری پر هیجان و البته پرسود و وسوسه انگیزی بوده و هست، از این رو  به بررسی عوامل موثر در انتخاب سخت افزار لازم برای استخراج بیت کوین خواهیم پرداخت:

  • HASH RATE  ای سیک ها :

    در واقع  می‌توان گفت در روند استخراج بیت کوین قبل از هرچیز قدرت تولید هش در ثانیه حائز اهمیت است.  که طبیعتاً با بالا رفتن این عدد ، هزینه لازم برای سرمایه گذاری شما نیز بالا تر خواهد رفت!

  • بهره وری :

    بهره وری مناسب و بهینه‌ی یک دستگاه از کلید های یک سرمایه گذاری موفق و بصرفه برای استخراج بیت کوین است. در حال حاضر سخت افزار هایی  چون   ” Halong Mining Dragonmint T1 ” و ” Antminer S9 ”  قدرت و توان هشینگ قابل توجهی در شرایط بهینه در قیمت و مصرف نیرو دارند . بعبارتی با توجه به مصرف زیاد انرژی و هزینه آن  در استخراج بیت کوین شما به دستگاهی نیازمند هستید که بیش‌ترین قدرت” تبدیل انرژی الکتریکی به بیت کوین “ را داشته باشد!

  • هزینه:

    و اما… نیاز به توضیح نیست که سخت افزار تولید بیت کوینِ ارزان تر ، عملا مقدار بیت کوین کمتری را برای شما از دل تراکنش ها بیرون خواهد کشید! بنابراین بایستی با درنظر گرفتن تمامی شرایط ، بودجه مناسبی برای تهیه سخت افزار استخراج خود در نظر بگیرید.

و در آخر ، مقایسه ای اجمالی از  قدرت هش ریت HASH RATE  برخی از  سخت افزار های ASIC  – ای سیک – محبوب و شناخته شده در بازار را برای انتخاب بهینه ترین سخت افزار استخراج بیت کوین  در تصویر زیر خواهید دید :
مقایسه قدرت تولید هش در دستگاه های ای سیک asic

منبع:tehranminer